Uykuya Geçişte Masalların Gücü

Çocuk gelişiminde masalların çok önemli bir yer edindiği yadsınamaz gerçekler arasında. Onların hayal dünyasını geliştirmek, renkli ve özgür dünyayı keşfedebilmek için özellikle uykudan önce başvurduğumuz adreslerimizden birisi masallar. Çocuklar ne kadar renkli bir hayal gücüne sahip olursa, gelişim zamanlarında da aynı oranda mutlu, heyecanlı oluyorlar. Sizlerin de çocuğunuzun renkli dünyasına eşlik etmekten zevk aldığınızı hissediyoruz. Çünkü uyumadan önce masallar okumayı tercih ettiğiniz kulağımıza geldi. 😊

Uykuya Geçişte Masalların Gücü

Çocuk gelişiminde masalların çok önemli bir yer edindiği yadsınamaz gerçekler arasında. Onların hayal dünyasını geliştirmek, renkli ve özgür dünyayı keşfedebilmek için özellikle uykudan önce başvurduğumuz adreslerimizden birisi masallar. Çocuklar ne kadar renkli bir hayal gücüne sahip olursa, gelişim zamanlarında da aynı oranda mutlu, heyecanlı oluyorlar. Sizlerin de çocuğunuzun renkli dünyasına eşlik etmekten zevk aldığınızı hissediyoruz. Çünkü uyumadan önce masallar okumayı tercih ettiğiniz kulağımıza geldi. 😊 Elbette her çocuğun uykuya geçerken tercih ettiği veya yapmaktan daha çok zevk aldığı aktiviteler farklıdır. Kimisi ebeveyni olmadan kimisi uyku arkadaşı olmadan uyumaz. Bazıları uyumadan önce masal dinlemekten hoşlanır, bazıları ise sessiz bir ortamda daha huzurlu olur. Fakat çocuğunuza uyku alışkanlığını kazandırmaya çalışırken sizlerin işini kolaylaştıracak, onların ise dünyasına renk katacak seçeneklerden birisi olan masalların önemini bu yazımızda sizlere anlatmak istiyoruz. Peki uykuya geçişte masalların gücü nedir? Masallar çocukları nasıl etkiler? Masalların çocuklar için yararları nelerdir? Şimdi birlikte bunları konuşalım. Ayrıntıları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Uyumadan Önce Çocuklara Masal Okumanın Önemi

Masallar geçmişten günümüze kadar uzanan, dilden dile anlatılan, genellikle çocuklara yönelik içerikleri olan edebi türlerden birisi. Tabii ki masalların insanlara katkısı yediden yetmişe uzanıyor. Herkeste ufak da olsa bir iz bırakıyor ve akıllarda daima yer edinmeyi başarıyor. Bu nedenle diyebiliyoruz ki, masal okumanın veya dinlemenin bir yaşı yok. Her daim buna hazırız. 😊 Çocuklara bir şeyleri daha kolay öğretmek, ilham vermek, onların gelişimlerine katkıda bulunmak için ebeveynlerin tercih ettiği aktivitelerden birisi de onlara masal okumak. Çünkü bizler hepimiz masallarla büyüdük. Onların varlığını hep hissettik. Neden çocuklara yatmadan önce masal okunması tavsiye edilir? Şimdi buna değinelim. Uyku öncesi okunan masallar, çocuğun hayal dünyası ve bakış açısını geliştirmesine yardımcı olurken onun sakin bir şekilde uykuya dalmasına da yardımcı olur. Bunun yanında uyku öncesi okunan masallar, ebeveyn ile çocuk arasında bir bağ oluşturmaya katkı sağlar. Çocuğun bir uyku rutini başlığı altında alışkanlık edinmesine yardımcı olur. Onlara masal okumanın, ileriki yaşlarda çocuğunuzun okuma ve yazmaya yönelik isteğini de çok daha fazla artıracağı söylenmektedir. Uzmanlar bu konuda, uyku öncesi okunan masalların gücüne inandığını ve bu masalların çocuklarda algılama düzeyinin, beraberinde düşünce yapısının gelişimine katkı sağladığını söylemektedir.

Masallar Çocukları Nasıl Etkiler?

Yüzyıllardır süregelen, asırlardır anlatılan ve dilden dile dolaşan masalların çocuklar üzerindeki etkisi büyük. Esasına baktığımızda olağanüstü olaylar gibi görünen, ama çoğu zaman insanoğlunun yaşadığı olayları farklı kahramanlara yükleyen masallar, bu yolla güldürürken bilgi ve ilham veren, bunların yanında da bir ders niteliğine sahipler. Dolayısıyla masal kahramanlarının yaşadıklarıyla çoğu zaman içlerinden kendimize ait bir şeyler bulabiliriz. Bu nedenle “Alt tarafı bir masal.” Deyip geçmemeli, masalların toplum için de çok önemli olduğunu çocuklarımıza hissettirmeliyiz. Masal dinleyen, okuyan çocuk ile bunlardan hoşlanmayan çocuk arasında farklar muhakkak ki olacaktır. Masal anlatırken veyahut dinlerken masalı bir yandan da yaşıyor çocuklar. Bu durum, çocukların duygu ve düşüncelerini daha çok hissedebilmesinde etkisini gösteriyor. Yani çocuk tam anlamıyla aktif olabiliyor. Bunların yanında masallarda geçen insani değerler, aile, hayvan sevgisi, empati ve ahlaki ilişkiler çocuğun gelişiminde ve düşünce yapısının canlanmasında etkisini gösteriyor. Masalın içinde verilen soyut ve somut dersler ile çocuklar daha da bilinçlenebiliyor.

Masalların Çocuklar için Yararları Nelerdir?

Masalların çocuklar için faydaları oldukça fazladır. Yazımızın devamında sizlere bu faydalardan bahsetmek istiyoruz.

• Masallar öncelikle çocukların keyifli ve huzurlu vakit geçirmesinde rol oynayan kahramanlardandır.

• Çocukların hayal dünyasının genişlemesine katkıda bulunur.

• Çocukların bilişsel ve duygusal becerilerinin gelişimini destekler.

• Okuma ve yazmaya olan ilgilerini artırır.

• Masalları dinleyerek olayların takibini yapma konusunda gelişebilir ve anlatılan konulara odaklanarak içerisinde kendisine ait bir şeyler bulabilir.

• Dinlediği masallardan sonra çocuk, kendi iç dünyasını açığa çıkarabilir.

• Daima zıt olayları anlatan masallar, iyi ve kötüyü, güzeli ve çirkini, doğruyu ve yanlışı gibi birçok konuda çocukların ayırt edebilme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

• Çocuk yaşadığı zorluklar karşısında bununla baş etmesi gerektiğini kolay ve eğlenceli bir yol ile öğrenmeye adım atmış olur.

• Masalların içerisinde geçen atasözleri, deyimler kalıplaşmış sözcükler ve tekerlemeler çocukların kelime dağarcığının gelişimine katkıda bulunur.

• Masal dinlemeyi alışkanlık haline getirmiş çocuklar ilerleyen yaşlarında da çok iyi bir dinleyici olmaya adaydırlar.

• Masal okuma ve dinleme saatlerinde anne ve babasıyla vakit geçiren çocuğun aile bağları güçlenir.

• Çocuk, dinleyip öğrendiği masalları sevdiği insanlara anlatarak sosyal iletişim becerilerini kuvvetlendirebilir.

Çocuğunuza her anlamda birçok fayda sağlayacak masallar, onun için olmazsa olmazlardan birisi. Masal okumayı çocuğunuz için rutin bir aktivite haline getirseniz, beraberinde alacağınız sonuçlardan her tarafından da hoşnut olacağına biz çok eminiz. O halde, en kısa sürüde çocuğunuzu yanınıza alıp bir masal anlatmaya ne dersiniz? Gökten üç elma düşsün: Biri bu masalı anlatana, biri bu masalı yazana, birisi de bu masalı dinleyene gitsin. Onlar ersinler muradına, sizler de çıkıverin kerevetine. 😊 Bizden hepinize çok sevgiler!