Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Uyku Müzikleri

Bebeklerin sağlıkları için ihtiyaçları olan uykuyu almaları gerekir. Düzenli uyku uyumadıkları zaman huysuzlaştıkları, yemek yemedikleri ve oyun oynamadıkları görülür. Uyku sorunu yaşamayan bebekler için müzik dinlemeleri önerilir. Onları dinlendirecek müzikler tercih edilir. Klasik müzik dinleyerek uyuyan bir bebek, daha zinde kalkar ve enerjisi tükenmez.

Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Uyku Müzikleri

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde büyük etkisi olan müzikler, onların ilk ninnileri gibidir. Bebekler, anne karnındayken dinledikleri müzikler ile sakinleşerek duygusal açıdan daha huzurlu olur. Bebek müzikleri oldukça çeşitlidir. Sakinleştirici bebek müzikleri arasında bebek klasik müzikleri, bebek çizgi film müzikleri ve bebek ninni müzikleri yer almaktadır. Bebeklerine anne karnından itibaren, ağırlıklı olarak klasik müzik dinleten ebeveynler, sakin çocuklara sahip olur. Çünkü klasik müzik, bebeğin yaratıcı ve sosyal olmalarını sağlarken hafızalarının, dillerinin, duygusal zekalarının gelişimini de etkiler. Müzik dinleyen bebekler, müziğin ritmine göre hareketlenmeye başlar. Doğduktan sonra da müzik dinleyen bebeklerin hareketleri el çırpma, ayak hareketleri ve dans etme ile devam eder. Böylece kas ve motor becerileri gelişir.

Sakinleştirici Bebek Müzikleri

Anne karnından itibaren bebeklere dinletilen müziklerin çeşidi çok önemlidir. Sakinleştirici bebek müzikleri, bebeklerin ruhsal gelişimini büyük oranda etkiler. Araştırmalar, sakin müzikler dinleyen bebeklerin daha sakin çocuklar olarak doğduğunu kanıtlamaktadır. Çünkü bebekler anne karnında sadece kalp atışlarını duydukları için, sadece klasik müzik bu sese uyumludur. Bu yüzden, Mozart bebek müzikleri üzerinde oldukça etkilidir. Anne karnında, dinlendirici bebek müzikleri dinletildiğinde, bebeğin beynindeki hücrelerin harekete geçmesi, yeni yollar açılması ve yeni bağlantılar oluşması sağlanır. Beyindeki endorfin ve doğal gevşetici maddelerin üretimini teşvik eden sakinleştirici bebek müzikleri, ruhunu dinlendirilen aynı zamanda bedeni de rahatlatır. Ayrıca, stresten uzak bir anne profilinin çizilmesini de sağlayan dinlendirici bebek müzikleri, doğum sonrası annede oluşabilecek psikolojik hasarı da en aza indirir. Bu durum, bebeğin de stresten uzak, sakin bir birey olarak büyümesini sağlar.

Yeni Doğan Bebek Müzikleri

Bebeklere dinletilen müzikler, sakin ve yumuşak ritimlerde olmalıdır. Yeni doğan bebek müzikleri, bebeğinize anne karnında yaşadığı huzurlu ortamı sağlar. Bu yüzden, sert ve çok gürültülü müzikler onları rahatsız edebileceği gibi kulağına da zarar verir. Doğduktan sonra dinletilen müzikler, bebeklerin algısal hassasiyet, uyaranlara tepki verme, neden sonuç bağlantısı kurma gibi yetilerinin gelişimini etkiler. Mozart müzikleri hakkında, bu konuda kanıtlanmış araştırmalar da bulunmaktadır. Klasik müzikler, bebeklerin uykuya rahat bir şekilde dalmasını, sakinleşmesini sağlar. Anne karnından dinletilmeye başlanan müzikler, sonrasında da bebeğin aynı huzurlu ortamda yaşamına devam etmesini, zihinsel ve ruhsal gelişiminin doğru bir şekilde gerçekleşmesini ve huzurlu büyümesini pozitif yönde etkiler.

Kolik Bebek Müzikleri

Bebeklerde sıklıkla görülen kolik rahatsızlığına bacakları bükme, geriye doğru bükülme, sert bir karın ve yumruklarını sıkma ile uzun süreli ağlamalar, çığlıklar ve kızarıklıklar eşlik eder. Bu rahatsızlıkların görüldüğü bebekler kolik bebek nedir sorusuna yanıttır. Bu rahatsızlık, anne ve babayı da olumsuz yönde etkiler. Bebeğinin huzursuzluğunu birlikte yaşayan ebeveynler, tedavi için pek çok yöntem dener. İlaç ile tedavi, doğru davranışsal yöntemler ile birlikte kolik bebek müzikleri de yardımcı bir yöntemdir. Düşük tonda, tiz seslerin olduğu müzikler, bebeklerin huzuru için oldukça önemlidir. Sürekli ağlayan, uyumayan ve rahatsızlığı yüzünden sıkıntı çeken huzursuz bebeklerin, psikolojileri ve fiziksel rahatsızlıkları için uyutan bebek müzikleri oldukça gereklidir. Bu tür uyutan müzikler, okyanus sesi, ninniler, yağmur sesi, bebeklerin kulaklarına da zarar vermez. Böylece, onlar huzurlu ve sakin bir şekilde uykuya dalar.