Evde Oynanabilen 5 Eğitici Oyun Önerisi

Çocuklarınızla eğitici ve yaratıcı etkinlikler yaparak birlikte daha keyifli ve verimli vakit geçirmek için yazımıza göz atın! Sihirli Yolculuk Blog

Evde Oynanabilen 5 Eğitici Oyun Önerisi

Evde keyifli zaman geçirmek ve bu zamanda çocuk gelişimini desteklemek bizim elimizde. Ev hem huzurlu olduğumuz hem de çocuklarımızla beraber günün uzun belki de en uzun kısmını deneyimlediğimiz bir ortam. Onların büyürken nasıl zaman geçirdiği ve oynadığı oyunların gelişimlerine katkıları çok çeşitli etkinliklerle sağlanabilir. Evde oynanabilen oyunlar bu aktivitelerin başında gelir.

Evde Oynanabilen Yaratıcı Oyunlar

Evde yaratıcı oyunlar oynamak için her zaman pahalı oyuncaklara ihtiyacınız yok. Bazen hiçbir malzeme ya da oyuncak kullanmadan da çocuklarınızda oyun oynayabilir, birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Hepimizin çocukluğundan hatırlayacağımız Fış Fış Kayıkçı geleneksel çocuk oyunları denilince ilk aklımıza gelenlerden. Bu oyunlara eğlenceli şarkılar ya da tekerlemeler de eşlik edebilir. Deve - Cüce de geleneksel çocuk oyunları arasında sayılabilir ve yine malzeme gerektirmeden oynanır.

Genellikle okul öncesi oyunlar olarak bilinen ve küçük yaşta çocuklarla oynanan bu oyunlar hem çocuk gelişimi hem de anne-baba-çocuk bağlanması açısından çok önem taşır. Biz de sizin çocuklarınızla birlikte evde eğitici oyunlar oynamanız için 5 farklı oyun önerimizi aşağıda derledik.

1. Nesi Var Oyunu

Nasıl oynanır? Oldukça basit ama bir o kadar faydalı bir oyundur. 2 kişi veya daha fazla kişi ile oynanan bu oyun çok eğlenceli! Oyunculardan biri oyunun oynandığı odadan bir nesneyi seçer. Mesela, halı… Karşısındaki oyuncular henüz hangi nesneyi aklında işaretlediğini bilmediği için ona sorarlar: Nesi var? Bu oyunu oynamak çocuğunuzun evdeki nesnelere olan dikkatini arttıracak, dahası betimleme yetisi gelişecek. İpuçlarından yola çıkarak değerlendirme ve sona ulaşma becerilerini desteklemiş oluyorsunuz. -Nesi var? -Kare desenleri var. -Başka nesi var? -Tüylü bir yüzeyi var. -Başka nesi var? -İki farklı rengi var. -Buldum! Halı

2. Sıcak-soğuk oyunu

Oynamak için Neler Gerekir? Saklanabilecek ölçüde küçük bir nesne. Nasıl Oynanır? Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Saklamak için bir nesne seçilir. Ebe oyun alanının dışına çıkartılıp geride kalanlarla birlikte bu nesne saklanır. Ebenin görevi bu nesneyi bulmaktır. Ebeyi, diğer çocuklar nesneye yaklaştığında “sıcak” nesneden uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek yönlendirirler. Ebe nesneyi bulunca kendi istediği birisini ebe seçer. Ebeye beli bir süre verilerek de oynanabilir. Büyük çocuklarda aynı anda saklanan nesnelerin sayısı arttırılabilir. Bu oyunla beraber çocuğun mesafe algısı, dikkat becerileri gelişir.

3. Sesli harf değiştirmece oyunu

Bu oyunda günlük hayatımızda kullanılan kelimelerdeki sesli harfler seçilen başka bir sesli harfle söylenmeye çalışılır. Meselâ, oyunculardan birinden haftalık derslerini sadece ‘a’ sesli harfini kullanarak sayması istenir. Doğru söyleyip söyleyemediği kontrol edilir. Yani oyuncunun Matematik kelimesini Matamatak, Türkçe dersini Tarkça gibi söylemesi gerekir. Bu oyunda yılın ayları, sebzeler veya başka kelime grupları kullanılabilir. Böylece çocuğun hızlı ve çeşitli düşünme becerilerini geliştirir. Evde yaratıcı oyunlar oynamak işte bu kadar kolay!

4. Bomfiz Oyunu

İşte matematiği geliştiren oyun becerilerinden biri! Hem sizin hem çocuğunuzun ritmik sayma becerilerini geliştirecek. En yaratıcı çocuk oyunları arasındadır. BomFiz zeka oyununda 5’in katlarında BOM demek ve bununla birlikte 7’nin katlarında da rakam yerine FİZ demek gerekiyor. Evde oynanan geleneksel çocuk oyunları arasındadır.

Bomfiz Örneği: 1-2-3-4-BOM-6-FİZ-8-9-BOM-11-12-13-FİZ-BOM-16… Tabi bomfiz oyununun zihnimizi zorlayan kuralları bunlarla sınırlı değil. Üçüncü ve en zor kuralı ise 5 ve 7’nin ortak katlarında “Bom” veya “Fiz” yerine “BomFiz” deme zorunluluğu… Ne kadar harika değil mi? Örneğin, 35 rakamı hem 5’in hem de 7’nin katları arasında yer alır. O zaman 35’e sıra gelince BomFiz!

5. Scrabble Oyunu

Evde oynanabilen oyunlar önerilerimiz arasında malzemeye ihtiyaç duyacağınız tek oyun önerimiz: Scrabble. Ailece oynanan oyunlar listesine dünyanın en popüler kelime oyunlarından biri Scrabble. Scrabble ile birlikte çocuğunuzun yaşına uygun çeşitli kutu oyunları da tercih edilebilir. Scrabble oyununda amaç oyun tahtası üzerinde harf taşlarını çeşitli kurallara göre yerleştirirken anlamlı kelimeler oluşturabilmektir. 9 yaş ve üzeri için eğitici çocuk oyunları tercihlerinize scrabble ile başlayabilirsiniz. Oyunu yöneten kural kitapçığı vardır. Scrabble oyununu yetişkinler de çok seviyor. Evde arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında sıkça tercih edilir. Çocuklarınızın kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz. Yaratıcı çocuk oyunları arasında sayılabilir. Scrabble oyunu, çocukların kelime haznesinin gelişmesinde ve dil bilgisi kurallarının öğretilmesinde etkili bir oyundur.

Bonus

Hem en geleneksel çocuk oyunları hem de en yaratıcı çocuk oyunları arasında sayılabilecek gölge oyunu! Işıkları kapayıp bir mum yakın ve ellerinizi kullanarak duvarda çeşitli hayvan figürlerine benzeyen gölgeler yaratın. Görselimizdeki hayvanlarla başlayabilirsiniz. Eğlenceli, eğitici ve nostaljik :)

Evde oynanan oyunlar kadar çocuklarınızla birlikte kitap okumak, okuduğunuz kitaplar hakkında (karakterler ya da olaylar hakkında) soru sormak, betimleme yapmak, kitapları interaktif bir oyuna dönüştürmek de mümkün. Sihirli Yolculuk isme özel hikaye kitabı bu aktivite için çok ideal.

Şimdiden çok eğlenceli ve eğitici oyun saatleri dileriz...