Şekeri Fazla Seven Minikler İçin Öneriler

Küçük yaşta kazanılan beslenme alışkanlıkları, ergenlik ve yetişkinlik yıllarında da sağlıklı bir beslenme düzeni sürdürebilmeleri için çok önemli. Peki çocuklarınızın bu tatlı zehire fazla kanmaması için neler yapabilirsiniz?

Şekeri Fazla Seven Minikler İçin Öneriler

Bu ürünler ilginizi çekebilir

Şeker hakkında tartışmalar uzun zamandır devam ediyor. That Sugar gibi belgeseller, ünlü doktorların şeker en tatlı zehirdir açıklamaları anne ve babaları bu konuda düşündürüyor. Bir ödül ve motivasyon aracı olarak sunulan şeker, gerçekten çocukların teşvik edilmesi gereken bir yiyecek mi?

Bilimsel bulgular, şekerin çocuklarda unutkanlık yarattığı, davranışlarda agresiflik ya da dengesizliğe neden olduğu yönünde sonuçlar ortaya koyuyor. Küçük yaşta kazanılan beslenme alışkanlıkları, ergenlik ve yetişkinlik yıllarında da sağlıklı bir beslenme düzeni sürdürebilmeleri için çok önemli.

Özellikle bayramlarda ve anlamlı günlerde (doğum günleri, tatil...) çocuğunuz şekere daha eğilimli olabilir. Ve elbette içerisinde şeker barındıran ürünler her yerde ve çocukların fark etmemesi mümkün değil. ☺

Peki çocuklarınızın bu tatlı zehire fazla kanmaması için neler yapabilirsiniz?

1. Yaratıcılığınızı kullanın!

Belki bayram tatilinde ailecek farklı bir şehire gittiniz ve çocuğunuz etrafta gördüğü abur cuburlara özeniyor. Yanınızda güzel sunumlu bir meyve kutusu veya akşamdan özenle pişirilip sunulmuş sağlıklı ev yapımı alternatiflerle çocuğunuzun ilgisini çekebilirsiniz.

2. Yasaklamayın yalnızca kontrol edin!

Yasakların ters etkisi olduğunu hepimiz duymuşuzdur, değil mi? Yasaklanan şey hep daha çok düşünülüp, arzulanmaya neden olur. Haftada bir ya da iki kez yenilen bir dondurmanın çocuğunuzun yeme alışkanlıklarına çok da kötü etkisi olmayacaktır. Bir süre sonra ise tamamen onları istemekten vazgeçebilir!

3. Ailecek Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Sadece çocuğunuza değil, kendinize de özen gösterin! Unutmayın ki araştırmalar çocukların ailelerinden ne kadar büyük ölçüde etkilendiğini gösteriyor. Herkes aynı kurallar içinde davranırsa çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanması daha kolay olacaktır.

Keyifli bayramlar dileriz.